Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@polskiedrzewa.pl

+48 606 786 093

Logo serwisu.

Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew

Logo serwisu. Logo serwisu.
Międzynarodowe Towarzystwo
Uprawy i Ochrony Drzew
MTUiOD
Zasadzenie miliarda drzew może pomóc Nam w ograniczeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych.
Kompensację emisji dwutlenku węgla zapewnia sadzenie drzew. Szacuje się, że jedno drzewo pochłania rocznie 6-7 kg CO2.

Nasze korzenie sięgają głęboko

Aktualności

Podsumowanie konferencji "Nowe podejście do lasów o zwiększonej funkcji społecznej"

Podsumowanie konferencji "Nowe podejście do lasów o zwiększonej funkcji społecznej"

Rozmiar tekstu

A

A

A

W dniach 17-19 listopada br. ponad trzydziestu Członków oraz Sympatyków MTUiOD spotkało się na terenie Nadleśnictwa Gryfice by wziąć udział w konferencji "Nowe podejście do lasów o zwiększonej funkcji społecznej". Uczestnicy konferencji zostali zakwaterowani w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Bażyna", którego gospodarzem są Lasy Państwowe. Wydarzenie zostało podzielone na część wykładową oraz terenową. Dzień pierwszy rozpoczęliśmy wykładem profesora z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Pana dr hab. inż. Teodora Kitczaka, który nakreślił wyzwania i oczekiwania z jakimi obecnie spotykają się pracownicy zarządarzający gospodarką leśną. Przedstawił także jak istotnymi walorami przyrodniczymi i estetycznymi wyróżniają się zbiorowiska łąk śródleśnych. Z równie ciekawym wykładem
pt. ”Dystroficzne i oligotroficzne gleby obszaru morskiego” gościnnie wystąpił dr inż. Grzegorz Jarnuszewski. Dzień pierwszy konferencji  wypełniony był po brzegi wartościowymi prelekcjami. Poza wymienionymi powyżej tego dnia miały miejsce jeszcze dwa interesujące wykłady:

Pana Sebastiana Piskorskiego pt. „Grzyby związane z drewnem w kontekście zmian użytkowania lasów” oraz Członka MTUiOD i zarazem głównego organizatora konferencji dr inż. Krzysztofa Jankowskiego pt.: „Nowe oczekiwania wobec zarządzania drzewostanami o zwiększonej presji społecznej”.

Drugi dzień wspólnie z Panem Wojciechem Pietrzakiem (Nadleśniczym Nadleśnictwa Gryfice) oraz Panem Pawłem Poluszyńskim (Leśniczym Leśnictwa Mrzeżyno) przeznaczyliśmy na sprawdzenie wiedzy w praktyce. Panowie zaprezentowali uczestnikom konferencji jak wyglądała procedura poprowadzenia gazociągu Baltic Pipe na terenie tamtejszych lasów. Było to niewątpliwie najtrudniejsze wyzwanie z jakim spotkali się na swoim terenie. Nadleśniczy podkreślił jak bardzo istotne było utrzymanie świadomości lokalnej społeczności co do planowanych działań, by uniknąć dezinformacji oraz zapobiec bezpodstawnemu blokowaniu inwestycji. Nadleśniczy zaznaczył, że gospodarkę leśną prowadzą tak, by swoje miejsce do życia znalazło całe spektrum organizmów żywych oraz grzybów. Razem z Nadleśniczym i Leśniczym spacerowaliśmy po Krzywym Lesie w Nadleśnictwie Gryfice poznając genezę jego powstania. Podziwialiśmy piękno krajobrazu wybrzeża Bałtyku z punktu widokowego Pogorzelica-Mrzeżyno, który należał niegdyś do 78 Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej. Podczas sesji terenowej odwiedziliśmy jeszcze kilka perełek Nadleśnictwa Gryfice, aby zakończyć wydarzenie rejsem z Kołobrzegu.

Konferencję w szczególności uświetniła obecność zaproszonego gościa, jakim był Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Pan Andrzej Szelążek. Pan Dyrektor podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniami, co podniosło rangę naszego wydarzenia. Niewątpliwą gratką dla obecnych była możliwość obejrzenia na żywo prac wykonanych przez Pana Dyrektora.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za stworzenie tak niesamowitej atmosfery i wyjątkowych wspomnień.

Do zobaczenia następnym razem!

12

GRU

2022

490

razy

czytano

12/55

polskiedrzewa.pl

Czy wiesz, że...

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Imię *

Nazwisko *

E-mail *

Telefon

Treść *

Logo serwisu. Logo serwisu.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z Nami poprzez skorzystanie z formularza kontaktowego lub telefonicznie: 606 786 093.

Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew

ul. Łokietka 3, 87-100 Toruń

Do góry

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie

Dziękujemy

Logo serwisu.

Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew

Ukryj moduł.